Włochy

Krótka historia szkoły

Techniczny Instytut Ekonomiczny (T.I.E.) „G. GALILEI” powstał w 1935 roku tworząc Instytut dla inżynierów i inspektorów budowlanych. W 1968 roku, szkoły zostały rozdzielone, T.I.E. zostaje przelokowany do centrum miasta Vibo Valentia, w Kalabarii we Włoszech. Znajduje się w pobliżu Urzędu Miasta oraz najpopularniejszego placu: Piazza Martiri d’Ungheria.

W ciągu lat szkoła stała się punktem odniesienia dla całej prowincji. Wyedukowała tysiące studentów, którzy obecnie są prawdziwymi specjalistami.

Szkoła odnotowała znaczny wzrost popularności w latach 80. i 90., ale z powodu niżu demograficznego w całym kraju odnotowano znaczny spadek liczby uczniów.

Obecnie uczęszcza tutaj 600 uczniów mających szansę czerpać doświadczenie i wiedzę od około 50 nauczycieli, nieprzerwanie pracujących nad ulepszeniem programu nauczania oraz zaspokojeniem potrzeb rodzin i studentów.

Jej cele

Mlodzież, która ukończyła szkołę T.I.E. „G. GALILEI” należy do świadomych, odpowiedzialnych i krytycznych obywateli, są zdolni stawić czoła otaczającej ich skomplikowanej rzeczywistości oraz włączyć się do konkurencyjnego świata pracy. Dlatego też, szkoła koncentruje się na rozwoju oferty nauczania, starając się zapewnić przygotowanie do jak największej liczb  stanowisk zawodowych.

W skład szkoły wchodzą trzy kompleksy: Vibo Valentia, Mileto oraz Zakład Karny.

Kompleks centralny oferuje szereg kierunków, które studenci wybierają w momencie rejestracji:

  • Administracja, Finanse i Marketing
  • Biznes i Technologie Informatyczne
  • Marketing i Stosunki Międzynarodowe
  • Sport i Ekonomia
  • Sekcja Cambdridge
  • Start up Innowacja

Pierwsze dwa lata są podobne do siebie; to w trzecim roku droga kształcenia staje się bardziej konkretna w zależności od potrzeb nauczania. Każda ścieżka kariery charakteryzuje się sprecyzowanymi przedmiotami (ekonomia, technologia, języki obce, prawo międzynarodowe, etc.), których celem jest rozwój osobisty lub zawodowy uczniów.

Kompleks w Mileto jest mniejszy niż kompleks główny i wyróżnia dwa kierunki: Administrację, Finanse i Marketing lub Sport i Ekonomię. Strategiczna pozycja szkoły zrzesza wielu lokalnych uczniów, lecz przede wszystkim stanowi „schronienie” dla imigrantów. Miasteczko Mileto znajduje się bardzo blisko schroniska dla imigrantów: po ich przybyciu nieletni są wysyłani do szkoły, gdzie znajdują wsparcie w zespole nauczycieli i mediatorów kulturowych. Ponadto, trzy lata temu kompleks Mileto został rozszerzony o kurs wieczorowy dla dorosłych: obecnie dostępne są jedynie trzy klasy, ale zapisy i ich częstotliwość zwiększa się. W 2017 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku wyposażonego w nowoczesne sale lekcyjne i udogodnienia.

Warto dodać iż w 2002 roku powstała Szkoła Penitencjarna. Podzielona jest na trzy sekcje (Zaostrzony Rygor, Przestępczość Pospolita oraz Przestępcy Seksualni), frekwencja wśród więźniów stale rośnie nie tylko dzięki „tradycyjnym” zajęciom, ale także dzięki liczbie zajęć pozalekcyjnych, które szkoła realizuje każdego roku: Są to m.in.: Angielski, Informatyka, Ekologiczna Gospodarka, Biznes i Finanse

Struktura i Organizacja

Dzięki funduszom europejskim szkoła była w stanie zbudować laboratoria i obiekty, które pomagają uczniom i nauczycielom poprawić ich wyniki. Aktualnie w centralnym budynku mieści się 8 laboratoriów dla języków obcych i przedmiotów ekonomicznych, biblioteka multimedialna, dwie sale balowe i dobrze wyposażona siłownia. Wszystkie sale są wyposażone w tablice interaktywne.

Wiele konferencji, warsztatów oraz zajęć pozalekcyjnych jest często organizowanych i proponowanych studentom, dzięki udziałowi w programach europejskich we Włoszech i poza krajem.

www.itegalilei.gov.it